Partner: Logo KobietaXL.pl

Na te i inne pytania odpowiadamy wspólnie z dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ginekologiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

 

Nie bagatelizuj żadnego objawu!

 

Mięśniaki macicy są jedną z najczęstszych chorób narządu rodnego[1]. Ponad dwie trzecie badanych kobiet miało z nimi do czynienia, a co piąta była osobiście dotknięta chorobą[2]. Zaliczane są do niegroźnych guzów hormonozależnych, które pojawiają się w obrębie mięśniówki macicy. Rosnąc mogą dawać szereg różnych objawów, z których część nie jest tak oczywista i może być kojarzona z innymi chorobami. Rodzaj pojawiającej się dolegliwości uzależniony jest od umiejscowienia mięśniaków macicy oraz ich rozmiarów. Niespecyficzne objawy utrudniają wykrycie choroby, niekiedy nie muszą świadczyć np. o chorobie ginekologicznej oraz mogą nie wydawać się powodem do niepokojów. Dlatego ich wykrycie może zostać opóźnione. Ważne by nie bagatelizować żadnego z występujących objawów i badać się regularnie.

 

Niespecyficzne dolegliwości

 

Obfite i długotrwałe krwawienia miesiączkowe, krwawienia śródcykliczne, anemia to najczęstsze objawy mięśniaków macicy. Dodatkowo ilość utraconej krwi w trakcie menstruacji nie koniecznie musi świadczyć o mięśniakach macicy. Każda kobieta przechodzi miesiączkę w podobny sposób, ale z różną intensywnością. Dlatego symptomy wszelkich problemów ginekologicznych nie zawsze są jednoznaczne.

 

Powszechny ból kręgosłupa wydaje się być problemem wynikającym najczęściej z jego przeciążenia. Tymczasem jest to jedno z niespecyficznych dolegliwości i może świadczyć o obecności mięśniaka macicy. Duże i rozbudowane guzy podsurowicówkowe zlokalizowane pod błoną surowiczą macicy mogą uciskać na nerwy w okolicy krzyżowej. W rezultacie pojawia się ból pleców lub kręgosłupa. Duże mięśniaki mogą także naciskać na sąsiednie narządy. Guzy uciskające pęcherz moczowy mogą powodować częste oddawanie moczu lub jego nietrzymanie. Z kolei nacisk na ostatnie odcinki jelita grubego (esica, odbytnica) jest powodem powstających zaparć[3]. Objawy uciskowe mogą wywoływać także niecykliczne zespoły bólowe w miednicy mniejszej[4].

 

Do pozostałych objawów należą:

  • bóle podbrzusza,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
  • bolesne skurcze.

 

 

Należy podkreślić, że nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe wywoływane przez mięśniaki na ogół ustępują samoistnie w okresie menopauzy. Jeżeli jednak objawy zaburzają codzienne funkcjonowanie to nie powinno się czekać do momentu, aż mięśniaki same się zmniejszą w wyniku obniżenia stężenia hormonów płciowych i przestaną dokuczać. Mięśniaki macicy należy monitorować wykonując systematycznie badania USG, a w razie potrzeby poddać się odpowiedniemu leczeniu - informuje dr hab. Sławomir Woźniak, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 

Badaj się regularnie!

 

Nietypowe objawy nie są powodem do ich lekceważenia. Każda kobieta powyżej 22. roku życia powinna raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym USG oraz badania ginekologicznego pozwala na monitorowanie stanu zdrowia. Warto zwrócić uwagę, że pomiary wykonywane przez tego samego specjalistę na tym samym aparacie zmniejszają ryzyko popełnienia błędu statystycznego oraz łatwiej jest je porównać z tymi wykonywanymi np. sprzed roku. Dodatkowo wizyty kontrolne u ginekologa mogą pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy lub wykluczeniu choroby, dlatego warto jest badać się regularnie.

[1] Surynt E, Czekańska M, Tomaszewska K, Jakiel G, Leczenie endosokopowe mięśniaków macicy, Postępy Nauk Medycznych 2011, t. XXIV, nr 1, 64-67.

[2] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez firmę Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 12.10-17.10.2017 metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 800 kobiet w wieku powyżej 25 roku życia.

[3] Jujeczka M., Bajurna B., Galęba A.: Możliwości leczenia mięśniaków macicy na przykładzie indywidualnego przypadku klinicznego. Pielęgniarstwo Polskie, 2014, nr 2 (52), str. 166-170

[4] Szkodziak P.: Technologie medyczne stosowane w terapii mięśniaków macicy. European Journal of Medical Technologies, 2014, 3(4), str. 43-52.

 

Tagi:

objawy ,  zdrowie ,  mięśniaki ,  macica , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót