Naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Magdeburgu zaobserwowali, że nauka tańców miała większy pozytywny wpływ na sprawność mózgu niż zajęcia fitness, które obejmowały ćwiczenia wytrzymałościowe (jak bieg, podskoki), siłowe oraz rozciąganie. W badaniu udział wzięło 26 ochotników o średniej wieku 68 lat. 14 z nich przez 18 miesięcy uczestniczyło w bardzo urozmaiconych zajęciach tanecznych, a 12 w ćwiczeniach fitness.
Badania obrazowe mózgu po zakończeniu zajęć ujawniły, że w obu grupach wzrosła objętość różnych obszarów hipokampa, struktury odpowiedzialnej za utrwalanie informacji (czyli przenoszenie ich z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej). To właśnie hipokamp ulega przede wszystkim uszkodzeniu u osób chorych na alzheimera. Jego objętość maleje również wraz z wiekiem.
W grupie tańczącej wzrost objętości dotyczył większej liczby obszarów w lewej części hipokampa (w tym zakrętu zębatego), a ponadto tylko w tej grupie powiększyła się część prawego hipokampa o nazwie podkładka. Co więcej, tylko u osób tańczących poprawiło się poczucie równowagi.
Jak komentuje główna autorka pracy dr Kathrin Rehfeld, seniorzy w grupie tanecznej regularnie poznawali nowe rodzaje tańca, jak tańce latynoamerykańskie, jazz i inne. Wiązało się to z tym, że co dwa tygodnie uczyli się nowych kroków, ułożenia ciała, figur tanecznych, innego rytmu i tempa. „Najbardziej wymagającym aspektem dla uczestników tych zajęć było przypominanie sobie układów pod presją czasu bez żadnych podpowiedzi ze strony instruktora” – wyjaśniła badaczka. Jej zdaniem to właśnie może być odpowiedzialne za istotną poprawę poczucia równowagi w grupie tańczącej.
Dr Rehfeld podkreśla, że zajęcia taneczne są bardzo obiecującą metodą, która może spowolnić, a nawet przeciwdziałać związanemu z wiekiem pogorszeniu sprawności umysłowej i fizycznej. Maja one tę zaletę, że wymagają aktywności aerobowej, umysłowej oraz czuciowo-ruchowej, a jednocześnie są związane z niskim ryzykiem kontuzji.
„Wierzę, że każdy chciałby żyć w zdrowiu i niezależności tak długo jak to możliwe. Aktywność fizyczna jest jednym z tych elementów stylu życia, które mogą się do tego przyczynić, przeciwdziałając kilku czynnikom ryzyka i spowalniając procesy starzenia się. Uważam, że taniec jest dobrym sposobem na tworzenie nowych wyzwań swojemu ciału i umysłowi, zwłaszcza w starszym wieku” - komentuje.
Dr Rehfeld zwraca uwagę, że pacjenci z demencją silnie reagują na muzykę. Dlatego jej zespół planuje przetestować nowy program fitness, łączący gimnastykę z zajęciami rytmiczno-muzycznymi, wśród pacjentów cierpiących na demencję.