Partner: Logo KobietaXL.pl

Odczuwają oni wstyd, który ogranicza ich w codziennym życiu, przez co często zamykają się w domu i odcinają się od rodziny, przyjaciół oraz pasji. Jednak nie musi tak być. Każdy użytkownik protezy może cieszyć się pełnią życia, bez ograniczeń i poczucia wstydu.
Wstyd ma ogromny wpływ na jakość życia – relacje międzyludzkie, pracę, podejmowane wyzwania, czy nawet sposób spędzania czasu wolnego. Człowiek, który go odczuwa wycofuje się z relacji, ukrywa się, oddziela milczeniem. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas na co dzień miał poczucie komfortu psychicznego i czuł się ze sobą dobrze.

Proteza zębowa powodem do wstydu?

Grupą szczególnie narażoną na odczuwanie wstydu są użytkownicy protez zębowych. Według raportu „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”, utrata zębów i protezy zębowej  wciąż są tematami tabu, a prawie 70% respondentów  noszących protezy zębowe nigdy nie poruszyło tego wątku z nikim poza rodziną lub lekarzem. Ten temat nie dotyczy wyłącznie ludzi starszych, ale również osób już po 40 roku życia, które wciąż są aktywne zawodowo. Mimo swojego młodego wieku, często wycofują się z aktywnego życia, choć dla nich jest to zdecydowanie za wcześnie. Obierają bierny tryb, rezygnując z różnego rodzaju przyjemności i rozrywek.

Poczucie wstydu związane z użytkowaniem protezy zębowej odbiera im również gotowość do sięgania po specjalistyczne preparaty do pielęgnacji i mocowania protezy, co przekłada się na realne problemy funkcjonalne, zdrowotne, a nawet społeczne – tłumaczy Anna Kędzierska, ekspert kampanii „9 milionów powodów”. -  Ludzie ci często z obawy przed wyśmianiem, że noszą protezę zębową, rezygnują z codziennych ważnych dla siebie aktywności – spotkań z rodziną i znajomymi, uprawiania sportu, wizyt w teatrze czy zabawy z wnukami.
-Anna Kędzierska, psycholog kampanii "9 milionów powodów"

Co pomoże użytkownikom protez w walce ze wstydem?

Jako powód do odczuwania wstydu, użytkownicy protez wymieniają lęk przed wypadnięciem protezy podczas jedzenia, śmiania się, kichania i to, że inni mogą zauważyć protezę. Na szczęście są sposoby, by temu zapobiec, a przy tym nie tracić pewności siebie. Najważniejsze, aby proteza była użytkowana we właściwy sposób.

Na początku, protetyk powinien ją dobrze dopasować do jamy ustnej, tak, by nigdzie nie uwierała. Następnie samemu należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Całodniowe, pewne mocowanie protezy pomoże zapewnić krem mocujący, który również zapobiega przedostawaniu się cząsteczek żywności pod nią.

Podstawą pielęgnacji jest codzienne szczotkowanie odpowiednią pastą i delikatną szczoteczką. Umożliwia to utrzymanie protezy w dobrym stanie przez długi czas, a także gwarantuje, że zęby będą czyste, a oddech świeży. Jednak nie każda pasta jest właściwa do jej czyszczenia. Proteza wykonana jest z materiału delikatniejszego niż szkliwo zębów, dlatego stosując zwykłą pastę, narażamy ją na powstawanie mikrouszkodzeń w postaci zarysowań.

W nich z kolei mogą namnażać się bakterie odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a także za nieświeży oddech. Rozwiązaniem jest zamiana zwykłej pasty do zębów na pastę przeznaczoną do czyszczenia i ochrony własnych zębów oraz protezy zębowej. Skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem bakterii i grzybów gromadzących się na protezie zapewniają również specjalistyczne tabletki do czyszczenia.

Tabletki czyszczą protezę zębową bez zarysowań, dzięki czemu, pozostaje ona czysta i wolna od przebarwień. To bardzo wygodny i prosty sposób jej pielęgnacji, a regularne korzystanie z nich zapewnia dokładne czyszczenie, jak i świeżość każdego dnia.

Użytkowanie protezy zębowej może pozytywnie wpływać na samopoczucie pacjentów oraz ich samoocenę. Z perspektywy psychologa praktyka bardzo istotne są deklaracje pacjentów dotyczące wzrostu poczucia pewności siebie, poprawy nastroju i gotowości do podejmowania aktywności społecznych, z których wcześniej badani rezygnowali -Anna Kędzierska

Dobrze dobrana, umocowana i pielęgnowana proteza pozwala cieszyć się pełnią życia
i odczuwać komfort w codziennych czynnościach, jak jedzenie, picie, śmianie się, czy uprawianie sportu. Nie trzeba rezygnować z życia towarzyskiego i swoich pasji w obawie przed wypadnięciem protezy, czy dyskomfortem związanym z jej użytkowaniem. Dzięki temu poczucie wstydu związane z protezą może zniknąć na zawsze.

Wejdź na stronę www.9milionowpowodow.pl i zobacz, że proteza nie musi Cię ograniczać.

Tagi:

zęby ,  proteza ,  wstyd , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót