Ręce opadają
„Jak wykazują badania, w Polsce higiena rąk jest na bardzo niskim poziomie. Według niektórych szacunków nawet 3/4 osób po skorzystaniu z toalety nie myje rąk prawidłowo lub nie myje ich wcale” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Co gorsza, okazuje się, że coraz rzadziej myjemy ręce po wizycie w toalecie publicznej. „Z naszych badań […] wynika, że 86% Polaków myje dłonie po skorzystaniu z toalety. Co ciekawe, w poprzednim badaniu, prowadzonym dwa lata temu, wykonywanie tej czynności deklarowało 91% Polaków. Czyli obserwujemy spadek” – zauważa Małgorzata Markowska-Skwara, marketing manager marki Katrin.
Błędów nie policzysz na palcach jednej ręki
Ręce powinniśmy myć po skorzystaniu z toalety, przed każdym posiłkiem i wtedy, kiedy są one brudne. Niestety nie wszyscy, którzy stosują się do tych zaleceń, są dobrze chronieni przed chorobami – wiele osób myje ręce źle. Często robimy to niestarannie, nie mydlimy całej powierzchni dłoni lub w ogóle nie używamy mydła. Zdarza się też, że zapominamy zdjąć przed myciem biżuterii: pierścionków i bransoletek. Poza tym niedokładnie wycieramy ręce, wycieramy je o spodnie albo nie wycieramy ich wcale.
Ręka rękę myje
W jaki sposób zatem myć ręce należycie? Cała czynność ma trwać ok. 20–25 sekund. „Powinniśmy najpierw zwilżyć ręce wodą, później nanieść środek myjący – czy to w płynie, czy w kostce – potem rozprowadzić mydło po wszystkich powierzchniach […], a następnie dokładnie spłukać namydlone ręce wodą. Najlepiej, żeby to była woda ciepła, bieżąca. Po spłukaniu należy wytrzeć ręce do sucha […]. Jeżeli zostawimy je po umyciu wilgotne, mogą dużo łatwiej ulec wtórnemu skażeniu” – informuje dr n. med. Paweł Grzesiowski. Co ważne, do wycierania rąk zaleca się używać ręczników papierowych, są one bezpieczniejsze – w ręcznikach tekstylnych na długo pozostają wilgoć i zanieczyszczenia biologiczne.
Wszystko w rękach dorosłych
Na choroby brudnych rąk najbardziej narażone są dzieci. Często dotykają one zanieczyszczonych przedmiotów, a potem wkładają swoje palce do buzi, nosa czy oczu. Rodzice i inni opiekunowie muszą zatem szczególnie mocno troszczyć się o higienę rąk najmłodszych. „Dzieci spędzają dużo czasu w przedszkolach oraz szkołach i korzystają tam z toalet. Dlatego warto, aby nauczyciele i wychowawcy przedszkolni pilnowali dzieci i zwracali uwagę, aby myły one ręce po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie z dworu, z zabawy” – stwierdza Małgorzata Markowska-Skwara. Pamiętajmy także o edukacji: powinniśmy nauczać, jak należy dbać o higienę rąk, już jak najmłodsze dzieci, tak aby zaszczepić w nich dobre nawyki na przyszłość.
infowire