Partner: Logo KobietaXL.pl

Na czym polega osteoporoza?

Mówiąc najprościej, osteoporoza powoduje, że zmienia się skład jakościowy kości. Ich poszczególne struktury ulegają stopniowej degradacji, co powoduje, że z czasem kości stają się bardzo słabe. Już niewielki upadek, potknięcie się czy nawet mocne nadepnięcie nogą lub podparcie ręką, może prowadzić do złamania. Niestety każde kolejne złamanie jeszcze bardziej osłabia organizm. Ponadto przy niektórych złamaniach wymagających interwencji chirurgicznej, ryzyko zgonu sięga aż 25%, a spowodowane jest głównie problemami po stronie układu sercowo-naczyniowego.

Osteoporoza utrudnia codzienne życie, a jej objawy z czasem stają się coraz bardziej widoczne. Na schorzenie narażeni są: głównie kobiety i mężczyźni po 60 roku życia. Z każdym rokiem ryzyko zachorowania wzrasta, dlatego zaleca się profilaktyczne badania w tym okresie. Ponadto wskazane jest stosowanie suplementacji, na przykład preparatu Calperos (więcej o preparacie można przeczytać pod adresem http://calperos.pl/), by zadbać o uzupełnienie poziomu wapnia w organizmie. Jednego ze składników budulcowych kości. W profilaktyce osteoporozy liczy się również zadbanie o dostarczanie organizmowi witaminy D oraz białka.

Schorzenie polega na rozrzedzeniu, inaczej zrzeszotnieniu, tkanki kostnej. Pojawia się obraz ścieńczenia i zmniejszenia ilości beleczek kostnych kości gąbczastej, a także ścieńczenia kości korowej. W badaniu mikroskopowym dostrzegane są zmiany ilościowe, w porównaniu do kości zdrowych.

Wraz z wiekiem zmienia się masa kostna całego szkieletu. Niestety niektóre jego struktury są bardzo wrażliwe na występujące zmiany. Przede wszystkim mowa o kręgach, głównie tych z okolic odcinka piersiowo-lędźwiowego. Złamania obejmują w dużej mierze także szyjki kości udowej, żebra oraz obwodową część kości promieniowej.

Rodzaje osteoporozy

Osteoporoza występuje w dwóch rodzajach. Rozróżnia się osteoporozę pierwotną. Jest to postać związana z naturalnym starzeniem się układu szkieletowego. Kości tracą na gęstości mineralnej, a proces ten rozpoczyna się po 40. roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn. Pozostałe czynniki mające wpływ na rozwój osteoporozy pierwotnej to palenie papierosów, picie alkoholu, zaprzestanie aktywności fizycznej oraz zbyt mała ekspozycja na słońce. Kluczowym czynnikiem są również niedobory witaminy D, które, podobnie jak w przypadku przyjmowania preparatów, np. Calperos Duo, by uzupełnić poziom wapnia, można ograniczyć lub zapobiec im, stosując suplementację witaminą D.

Druga postać to osteoporoza wtórna, której przyczyny upatruje się w stosowaniu niektórych leków oraz przebytych schorzeniach. Na osteoporozę wtórną mogą cierpieć pacjenci zmagający się z cukrzycą, przedwczesnym okresem przekwitania, nadczynnością tarczycy lub przytarczycy. Do tego choroby reumatyczne oraz zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego wiążące się z nieprawidłowym wchłanianiem.

Objawy osteoporozy

Osteoporozy początkowo nie da się zauważyć, wykryć, o ile pacjent nie podda się specjalistycznym badaniom. Pierwsze objawy zauważane są, gdy dochodzi do złamań, choć i tutaj wymienia się przypadki, kiedy to pacjenci nie dostrzegli złamania.

Częstotliwość złamań kręgów jest największa. Takie złamania mogą przebiegać skrycie, z czasem jednak powodują garbienie się, obniżenie wzrostu, widoczne problemy z poruszaniem się. Cierpi psychika, bo pogarsza się samopoczucie, a nawet może dochodzić do depresji. Pacjenci mogą odczuwać bóle kręgosłupa, ale nie kojarzą ich ze złamaniami, które bywają nierzadko konsekwencją nawet kichnięcia czy kaszlnięcia.

Silne i nagłe bóle występują stosunkowo rzadko. Złamaniom osteoporotycznym mogą jednak towarzyszyć dolegliwości odczuwane w klatce piersiowej czy w okolicach brzucha, bo uciskające narządy nasilają dolegliwości. Silny ból, ograniczenie ruchomości i zniekształcenie okolicznych tkanek, są z kolei charakterystyczne dla złamań kości długich.

Jak wygląda profilaktyka osteoporozy?

W profilaktyce osteoporozy niezwykle ważne jest, by eliminować czynniki mogące przyspieszać jej rozwój, lub decydować o trudniejszym przebiegu. Pacjenci powinni podejmować aktywność fizyczną adekwatną do własnych możliwości oraz aktualnego stanu zdrowia. Należy również ograniczać stosowanie używek, przede wszystkim jednak zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu w nadmiarze.

Niezwykle ważna jest właściwa podaż witaminy D oraz wapnia, a także białka. W tym celu warto dbać o racjonalne, zdrowe żywienie. Należy przyglądać się nawykom żywieniowym. Niestety wraz z pożywieniem najczęściej trudno dostarczyć odpowiednie ilości wspomnianych składników. Na pomoc przychodzi suplementacja, na przykład preparatem Calperos 1000, o którym więcej informacji można znaleźć pod adresem http://calperos.pl/calperos-duo-suplement-diety. Jeśli wybrany suplement w swoim składzie posiada nie tylko witaminę D, ale i wapń, w wysokiej dawce, można skutecznie zapobiegać niedoborom wymienionych składników.

Zarówno witamina D, jak i wapń to substancje, które muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach. Niestety istnieje ryzyko ich przedawkowania, stąd indywidualne dopasowanie dawki do potrzeb danego pacjenta, jest kluczowe na etapie profilaktyki, ale i leczenia osteoporozy.

W schorzeniu stosuje się również kilka grup leków, które mają za zadanie zmniejszać ryzyko złamań kości. W zależności od wybranych leków, mogą one wpływać na zmniejszanie utraty kości lub zwiększanie jej odbudowy. Leki dobierają indywidualnie lekarze, ale to, co mogą zrobić pacjenci, to zapobiegać upadkom, a w razie takich sytuacji i zakończenia złamaniem, powinni zadbać o rehabilitację i właściwe leczenie, by zapobiec kolejnym złamaniom.

Całkowite wyleczenie osteoporozy pierwotnej nie jest możliwe, ponieważ nie da się zatrzymać procesów starzeniowych organizmu. Mimo wszystko profilaktyka rozpoczęta już w młodym wieku, pozwala osiągać najwyższą szczytową gęstość kości. Efektem jest znacząco zmniejszone ryzyko złamań osteoporotycznych. To dlatego tak dużą wagę przykłada się do profilaktyki, w tym suplementacji odpowiednimi preparatami, o czym można przeczytać pod adresem http://calperos.pl/calperos-lek-otc, oraz podejmowania aktywności fizycznej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi:

choroba ,  osteoporoza ,  złamanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót