Czym jest metoda endoskopowa?
Endoskopia to małoinwazyjna metoda leczenia polegająca na wprowadzeniu przez lekarza do organizmu pacjenta (przez jamę ustną) specjalnej głowicy, przy pomocy której wykonywany jest zabieg. W przypadku zmniejszania żołądka jest to głowica z systemem szwów. Umożliwia ona lekarzowi zszycie powłok żołądka w określonych miejscach, a tym samym zmniejszenie go. Metoda ta jest przełomowa w Polsce w operacyjnym leczeniu otyłości, a wraz z nią - w leczeniu chorób metabolicznych (np. cukrzycy), które ściśle wiążą się z otyłością.
Pionierski zabieg w Polsce
Endoskopowa gastroplastyka rękawowa (ESG) – bo tak brzmi naukowa nazwa tej metody – po raz pierwszy została zastosowana Polsce 12 września 2017 roku na oddziale chirurgii Szpitala Miejskiego im F. Raszei w Poznaniu. Tego dnia zostało przeprowadzonych kilka zabiegów tego typu, a wykonał je doktor Gontrad Lopez-Nava, jeden z najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie, w asyście poznańskiego chirurga, doktora Aleksandra Sowiera. To właśnie doktor Sowier stał się pionierem tej metody w Polsce. Jego zespół przeprowadził już 120 takich operacji.
Zalety ESG
Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga użycia skalpela, nie są wykonywane nacięcia żołądka, nie jest otwierana jama brzuszna. Endoskop wprowadzany jest przez usta i przełyk pacjenta, w znieczuleniu ogólnym. Pacjent pozostaje w szpitalu zaledwie kilka dni, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnego zmniejszania żołądka.
Kto może skorzystać z metody ESG?
Endoskopowe zmniejszanie żołądka za pomocą szwów proponowane jest pacjentom, u których wszelkie inne metody zmniejszenia masy ciała były i są nieskuteczne, a także tym, którzy nie zakwalifikowali się, z powodu przeciwwskazań, do innych typów zabiegów bariatrycznych.
- Pacjenci, którzy zgłaszają się do nas, jako główny powód swojej decyzji podają dyskomfort życia i dotyczy on praktycznie każdej czynności, każdego elementu codziennego funkcjonowania - mówi doktor Aleksander Sowier. - Dla tych osób problemem jest np. możliwość dobrania ubrania w ich rozmiarze, ale też założenie ubrań, butów, umycie się, zejście po schodach, nie mówiąc już o wyjściu do sklepu czy na spacer, bo to jest najczęściej niemożliwe albo wymaga ogromnego wysiłku.
Kwalifikacja do operacji
Pacjenci kwalifikowani są do operacji na podstawie szerokiego wywiadu medycznego oraz serii badań. Bardzo ważna jest nie tylko potrzeba schudnięcia u danej osoby, ale też jej motywacja oraz świadomość tego, że dla uzyskania długotrwałego efektu operacji konieczna będzie również zmiana nawyków żywieniowych.
- Zarówno przed, jak i po zabiegu, potrzebne są konsultacje psychologiczno-dietetyczne. Nasz zespół chirurgiczny zapewnia takie spotkania, dlatego pacjenci są otoczeni kompleksową opieką - mówi doktor Sowier.
Efekty leczenia
Skuteczność metody endoskopowego zmniejszania żołądka jest wysoka, porównywalna z innymi zabiegami bariatrycznymi pod względem utraty masy ciała. Jednocześnie jest znacznie mniej inwazyjna i o wiele bardziej bezpieczna dla pacjenta, a także cechująca się znacznie mniejszą liczbą powikłań. Uzyskuje się efekt mniejszego głodu pacjentów - mając mniejszy żołądek człowiek szybko czuje się nasycony i po prostu mniej je.
- Z rezultatów leczenia otyłości metodą ESG byliśmy zadowoleni już po pierwszych 10 zabiegach - opowiada nasz rozmówca. - Wyniki były bardzo obiecujące. Po 60 operacjach mieliśmy już pełne przekonanie, że to przełom w leczeniu otyłości, a wstępne wyniki potwierdziły się u kolejnych pacjentów.
Nowe życie
Po zabiegu i okresie rekonwalescencji, który jest stosunkowo krótki (trwa około tygodnia), pacjenci opowiadają, że czują się jak nowo narodzeni, jakby dostali nowe życie. Są szczęśliwi.
- To jest dla nas, lekarzy, najlepszą motywacją do dalszych działań i największa satysfakcja - mówi doktor Sowier.