1. Zidentyfikuj problem
. Według dr Paula Depompo, psychologa klinicznego i założyciela Cognitive Behavioural Therapy Institute w Południowej Kalifornii, najczęstszym powodem ogrzania paznokci są problemy emocjonalne lub ignorowanie uczucia gniewu i niemożność poradzenia sobie z nim. Dlatego warto poznać przyczynę i z nią walczyć, gdyż inaczej każda terapia będzie skazana na porażkę.
2. Poproś znajomych o pomoc
Badania mówią, że szansa na sukces rośnie o 95 procent, jeśli podzielisz się problemem ze znajomymi czy rodziną i poprosisz o wsparcie. Dotyczy to zerwania z każdym nałogiem czy też odchudzania. Poproś znajomych, aby zwracali ci uwagę, kiedy zaczynasz paznokcie obgryzać. Możesz też znaleźć znajomego z tym samym problemem i wspólnie rozpocząć terapię.
3. Obrzydzaj sobie obgryzanie
Myślenie o bakteriach, które masz pod paznokciami, o całym brudzie, który tam jest, powinno cię zniechęcać.
- Ludzie, którzy obgryzają paznokcie, zwykle nie myją rąk przed włożeniem ich do ust, więc są narażeni na wiele patogenów, które mogą prowadzić do chorób - mówi dr Hal Weitzbuch z dermatolog z Kalifornii . I dodaje: Pacjenci, którzy obgryzają paznokcie, często mają zmiany na ustach lub w jamie ustnej, a czasami niestety jeszcze głębiej, w krtani.
Dr Tania Elliott, lekarz z Instytutu Medycyny Zapobiegawczej EHE mówi: Wiele osób obgryza paznokcie w odpowiedzi na określony czynnik, mózg jest nagradzany za to, szczególnie jeśli dotyczy to problemów emocjonalnych. Aby przestać gryźć paznokcie, mechanizm nagradzania występujący w mózgu musi zostać zastąpiony uczuciem obrzydzenia, które jest bardziej odpowiednie dla takiego nawyku. Gdy twój mózg to zrozumie, znacznie łatwiej będzie ci przestać gryźć swoje paznokcie.
4. Uświadamiaj sobie, kiedy to robisz
Bardzo często ludzie obgryzają paznokcie bezwiednie, nie zdając sobie z tego sprawy. Postaraj się zacząć to kontrolować. Kiedy zaczniesz gryźć paznokcie, myśl o tym, co robisz.
5. Pomyśl o zębach
Dr Jack Schwartz, dentysta z Nowego Jorku, mówi, że nie musi nawet patrzeć na paznokcie osoby, aby wiedzieć, że je obgryza, ponieważ jest to widoczne na przednich zębów. Badania wykazały nawet, że siła wywierana na zęby przez obgryzanie paznokci może wywierać nacisk na korzeń zęba, powodując wiele problemów z dziąsłami, a nawet infekcję i próchnicę.
6. Rób manicure
Zaleca się regularne wykonywanie zabiegów na paznokciach. - Ludzie, którzy płacą za manicure, mniej obgryzają paznokcie - mówi dr Eliot. - Zanim obgryziesz paznokcie, pomyśl o czasie i pieniądzach, które w nie zainwestowałeś, aby wyglądały pięknie.
Pamiętaj, że ta wskazówka dotyczy nie tylko kobiet, mężczyźni mogą również wykonywać manicure, zwłaszcza jeśli często obgryzają paznokcie.