Partner: Logo KobietaXL.pl

Polskie prawo zmieniło się dopiero po protestach Stowarzyszenia Rodziców „Po poronieniu” i organizacji Dlaczego. Wcześniej płody dzieci urodzonych przed 22 tygodniem ciąży traktowane były jak inne odpady szpitalne. I być może wiele kobiet nie przywiązywało do tego wagi. Jest jednak wielu rodziców, dla których nie ma znaczenia „wiek” urodzonego martwo dziecka.

- To istotne szczególnie dla matek, bo przecież one czują swoje dziecko w łonie – mówi psycholog Barbara Jurkowska. - To co dla innych może być płodem, dla nich jest człowiekiem. Marzą o tym dziecku, snują fantazje na jego temat, oczekują przyjścia na świat. Nie można im powiedzieć, że jest to „szpitalny odpad”.

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w dniu 15 października.

Na całym świecie powstają portale, które pomagają przejść rodzicom dzieci martwo urodzonych żałobę. W Polsce takie dzieci określa się jako dzieci utracone. Ich bliscy mogą szukać pomocy na portalu dlaczego.org.pl. Są tam historie matek, ich przeżycia zawiązane z ciążą, porodem, rozstaniem.

W krajach anglojęzycznych to dzieci anioły – angel baybies. Wielu rodziców, choć może być to niezrozumiałe, filmuje martwe dzieci, robi im zdjęcia, a później publikuje filmy w sieci.

- To rodzaj pamiątki, dziecko w internecie będzie „żyło wiecznie” - dodaje Barbara Jurkowska. - Film jest dowodem, że było. A to, że udostępniany jest w sieci, to syndrom naszych czasów, mediów społecznościowych, Facebooka. Żyjemy w czasach, w których sami pozbawiamy się prywatności. Ale to osobisty wybór.

 

Jeden z takich filmów obejrzało ponad 11 milionów widzów!

Na portalu angelbabymemorials.blogspot.com można obejrzeć wiele takich wspomnieniowych filmów i zdjęć.

 

 

ZapiszZapisz

Tagi:

życie ,  dzieci utracone ,  angel baybies ,  poronienie ,  pogrzeb ,  ciąża ,  rodzice , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót