Hindusi mają legendę o siedmiu sobowtórach, który posiada każdy z nas. W Europie mamy teoria doppelgängera – bo to niemieckie słowo używane jest do jej opisywania, która zakłada, że możemy posiadać złego brata – bliźniaka.
W języku niemieckim Doppelgänger oznacza po prostu sobowtóra. Słowo to określa „podwójnego wędrowca”, kogoś, kto porusza się w taki sam sposób jak inna osoba. Słowo to może również oznaczać zjawisko polegające na tym, że człowiek widzi siebie samego kątem oka w miejscu, w którym zobaczenie swojego własnego odbicia jest niemożliwe. Traktuje się to jako zapowiedź nadchodzącej zguby lub nieszczęścia. Również zobaczenie doppelgängera swojego przyjaciela lub krewnego zwiastuje chorobę lub niebezpieczeństwo dla osoby, która go ujrzała. Natomiast ujrzenie swojego własnego doppelgängera jest zapowiedzią rychłej śmierci. Niektóre mity wręcz twierdzą, że sobowtór powstaje poprzez magię lub żeby stać się czyjąś klątwą. Jest on przeważnie, choć nie zawsze, złą postacią. Teoria doppelgängera inspirowała wielu pisarzy i poetów, do widzenia swojego sobowtóra przyznawało się też wiele znanych osób. I choć można to traktować jako bajkę, Michael Sheehan, adiunkt neurobiologii i zachowań na Uniwersytecie Cornell twierdzi, że są ludzie, którzy mogą wyglądać prawie dokładnie tak samo jak my.
W swoim badaniu stwierdził, że nasze twarze ewoluowały ze względu na znaczenie indywidualności dla naszego gatunku. Jesteśmy więc bardziej różnorodni niż na przykład zwierzęta. Ale chociaż nasze cechy różnią się bardziej niż u jakiekolwiek inny zwierząt, nasze geny już nie. W rzeczywistości nie jesteśmy tak zróżnicowani genetycznie. I z tego prostego faktu wynika jedna prawidłowość – na świecie rodzą się ludzie, którzy są bardzo podobni do siebie.
Ale to nie znaczy, że są dokładną twoją kopią. Mogą mieć ten sam uśmiech, ten sam kolor oczu, ale zawsze znajdą się jakieś różnice w wyglądzie i rzecz jasna w temperamencie. Nie mniej jednak spotkanie sobowtóra jest fascynujące i robi wrażenie na obydwu osobach.
Wraz z rozwojem social mediów sobowtóry zaczęły się odnajdywać w różnych zakątkach świata. Zaczęły powstawać specjalne aplikacje, które pozwalają na szybsze poszukiwania - narzędzia internetowe, takie jak TinEye, Yandex czy Twin Strangers. Twin Strangers zostało stworzone przez „bliźniaczki”, które odnalazły się w internecie. Wystarczy załadować własne zdjęcie na stronę i zdefiniować rysy twarzy (a jeśli tak jest, zdefiniować obszar wyszukiwania), a potem wszystko jest bardzo proste: pokażą ci się zdjęcia osób o podobnym wyglądzie do twojego. Jeśli znajdziesz kogoś bardzo podobnego, możesz się z nim skontaktować, tak jak zrobili to bohaterowie tego filmu.