Menopauza zmienia wszystko
Marta o menopauzie nigdy nie myślała, nie sądziła, że może ją dopaść. Kiedy więc zaczęła mieć uderzenia gorąca, oblewały ją poty, była zaskoczona, że coś takiego w ogóle mogło ja spotkać.
- Byłam zaraz po pięćdziesiątce, czułam się świetnie – opowiada. - Aż tu nagle takie rzeczy. Byłam mokra w jednej sekundzie, w dodatku miałam wrażenie, że ktoś wkłada mi głowę do piekarnika.
Ale to nie były jedyne objawy. Marta zauważyła, że nagle stała się płaczliwa, zmieniła się też jej skóra.
- Z dnia na dzień zamieniała się w papier – wspomina Marta. - Zaczęłam się gwałtownie starzeć. No jakiś horror.
Z tym mogłaby się jeszcze jakoś pogodzić. Ale uderzenia gorąca nie dawały żyć. Próbowała suplementów diety i dziś wie, że są nieskuteczne.
- Większość z nich to nie są leki, nawet nie przechodziły żadnych badan – mówi Marta. - Poszłam do lekarza, dostałam hormony. Uderzenia gorąca znikły, ale za to utyłam.
Hormony brała osiem długich lat. Próbowała odstawić. Trzy próby były nieudane, za czwartym razem wyszło. W końcu dokuczliwe objawy ustąpiły, choć dodatkowe kilogramy zostały. Ale Martę to nie rusza. Dziś mówi o sobie, że jest wolnym człowiekiem.
- Nie zależy mi na tym, jak wyglądam – wzrusza ramionami. - I jest mi z tym cudownie. Nie muszę już nic.
Zatrzymać czas i urodę
Ewie też menopauza dała w kość. Głównie jeśli chodzi o urodę. Zawsze wyglądała młodo, nagle skóra straciła sprężystość, zmarszczki były coraz bardziej widoczne.
- Nie chciałam tego, odwiedzałam gabinety medycyny estetycznej – wspomina Ewa. - Kupa kasy wywalona w kosmos. Może wyglądałam trochę lepiej, ale nagle stwierdziłam, że zamieniam się w dzidzię – piernik.
Opowiada, jak poszła na przyjęcie. Była tam dawno niewidziana znajoma, trochę starsza od niej. Miała zrobione usta, żadnej zmarszczki, na głowie długie blond doczepy.
- I co z tego? I tak było widać, że to stara kobieta, ciało, dłonie, szyja, to wszystko zdradzało jej wiek – mówi Ewa. - Zrozumiałam, że robię to samo. Odpuściłam. Postanowiłam, że będę się starzeć, bo taka jest kolej rzeczy.
Ewa dba o linię, ćwiczy, jest cały czas aktywna. Ale już nie goni za wieczną młodością. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydaje na przyjemności.
- Wole mieć masaż tajski, wyjechać na relaks do SPA – mówi. - Koniec z botoksem, kwasami, udawaniem, że jestem młodsza, niż w rzeczywistości.
Dziś Ewa ma sześćdziesiąt lat. Lada moment idzie na emeryturę. Chce spędzać czas na realizowaniu swoich pasji.
Jestem kobietą niewidzialną
Weronika zawsze była atrakcyjna. Kiedy więc menopauza zaczęła odbierać jej figurę i fundować zmarszczki, wpadła wręcz w depresję.
- Uderzeń gorąca strasznych nie miałam – opowiada Weronika. - Ale czułam, że zaczynam tyć od powietrza, skóra zrobiła się wiotka. I do tego doszły problemy z nastrojem, nie mogłam też spać.
Zauważyła, że mężczyźni stracili nią zainteresowanie. Nie pomagały stroje, próby bycia atrakcyjną. Dla Weroniki to był prawdziwy cios. Kiedyś faceci pożerali ja oczami, nagle zrobiła się jak ze szkła.
- Zrozumiałam, że stałam się niewidzialna, w pierwszej chwili to był szok – opowiada Weronika. - Było mi trudno sobie z tym się pogodzić. Ale powoli wychodziłam z dołka.
Stwierdziła, że skoro nie ma sensu inwestować w modne ciuchy, lepiej odkładać pieniądze na dalekie podróże. Weronika jest singielką, znalazła podobne sobie kobiety. Jeżdżą razem.
- I ta niewidzialność jest plusem – śmieje się Weronika. - Nikt nas nie podrywa, nie zaczepia. A my szalejemy na tych wyjazdach do woli. Ale dzięki temu zrozumiałam, że jestem wreszcie wolna. Od konwenansów, od zerkania w lustro, czy dobrze wyglądam. Menopauza dała mi zupełnie inne życie. Ale przejście przez nią wcale nie było łatwe.
Bardzo trudny czas
Menopauza występuje naturalnie u kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Jednak ustalenie dokładnego wieku, w którym rozpoczną się procesy prowadzące do ustania miesiączkowania, nie jest możliwe. Co ciekawe, pierwsze objawy menopauzy mogą wystąpić nawet na 10 lat przed całkowitą utratą płodności. Okres bezpośrednio poprzedzający menopauzę nazywa się perimenopauzą. W tym czasie często dochodzi do zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz zmian hormonalnych, które wynikają z niedoboru estrogenów w ośrodkowym układzie nerwowym. Pierwsze objawy menopauzy mogą być mylone z objawami innych chorób takich jak nadczynność tarczycy, nerwica, demencja, nadciśnienie tętnicze lub depresja.
Lista nieprzyjemnych objawów menopauzy jest długa. Te najbardziej uciążliwe to:
1. Bolesny seks
Bardzo często kobiety podczas menopauzy mają mniejsze zainteresowanie seksem i często wynika to z dyskomfortu, który odczuwają. Nierzadko występuje ból przed, w trakcie lub zaraz po stosunku płciowym. Intensywność może wahać się od lekkiego bólu do głębokiego, który utrzymuje się przez wiele godzin po penetracji. Menopauza jest związana z atrofią sromu i pochwy, stanem powodującym suchość i osłabienie ścian pochwy z powodu spadku estrogenu.
2. Uderzenia gorąca
Najczęściej rozpoczynają się one w okresie okołomenopauzalnym. gdy spada zarówno poziom estrogenu, jak i progesteronu. Uderzenia gorąca mogą wywoływać uczucie nagłego ciepła głównie na twarzy i szyi. Objawy obejmują zaczerwienienie lub zaczerwienienie twarzy, nadmierne pocenie się i szybkie bicie serca. Mogą trwać nawet ponad 10 lat. Warto sięgnąć po naturalne środki, skuteczne są szałwia i dziurawiec, ten drugi niestety można zażywać wyłącznie zimą, bo może powodować przebarwienia na skórze w reakcji ze słońcem. Warto nosić przewiewne ubrania i ubierać się „na cebulkę” W przypadku bardzo nasilonych objawów pomaga wyłącznie hormonalna terapia, prowadzona pod kontrolą lekarza.
3. Zmiany nastroju
Zmiany nastroju wynikające z wahań poziomu hormonów są częstym zjawiskiem i potrafią być bardzo uciążliwe. Smutek, płaczliwość, napady złości, to wszystko może towarzyszyć menopauzie. Warto rozmawiać o tym z domownikami, unikać stresu i nadmiaru obowiązku. Pomagają ćwiczenia fizyczne i medytacja. Ważna jest samoobserwacja, bo w menopauzie często dochodzi do depresji. Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się non stop, konieczna jest konsultacja z psychiatrą.
4. Bezsenność
Kłopoty ze snem to kolejny częsty objaw menopauzy. Chociaż przyczyny są różne, możesz doświadczyć bezsenności z powodu spadku estrogenu, a niższe poziomy hormonu progesteronu mogą również wpływać na zasypianie. Ze snu wybudzają także uderzenia gorąca, dlatego jest to problem złożony. Należy unikać alkoholu, kawy i mocnej herbaty, szczególnie przed snem. Dbać o lekkie posiłki wieczorem. W przypadku długotrwałej bezsenności konieczna jest konsultacja z lekarzem.
5. Nietrzymanie moczu
Spadek estrogenu w okresie menopauzy może osłabić cewkę moczową. W rezultacie dochodzi do nietrzymania moczu. W łagodnej postaci można próbować ćwiczeń Kegla, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Może to dać większą kontrolę nad funkcją pęcherza. Generalnie jednak ta dysfunkcja wymaga zabiegu chirurgicznego.
6. Kłopoty z pamięcią
Niestety, to dość częsty i uciążliwy objaw. Wiąże się również z brakiem snu, wahaniami nastroju. Warto zadbać o stymulację mózgu, rozwiązywać krzyżówki, quizy, uczyć się nowych rzeczy. Należy dbać o kontakty społeczne i przebywać w towarzystwie innych osób.
Czas na nowe życie
Ale choć menopauza może dać w kość, coraz częściej wiele kobiet inaczej patrzy na ten okres w swoim życiu. Kiedy mijają jej najgorsze objawy, sytuacja wraca do normy, kobiety często uważają, że nastał czas na nowe życie. Moje rozmówczynie są przekonane, że odpowiednie podejście do tego etapu może spowodować, że wreszcie kobieta nauczy się żyć dla siebie.
- Obracam się w towarzystwie podobnych sobie kobiet – mówi Marta. - Nie mamy żadnych aspiracji do romansów, mężczyźni są nam obojętni seksualnie. I naprawdę jest nam z tym doskonale. Ja przestałam się przejmować czymkolwiek, chce czerpać z życia, ile jeszcze się da, mieć wiele rożnych przyjemności.
Weronika ma zdanie podobne. Ubiera się na luzie, nosi sportowe stroje i sportowe buty.
- Nie tylko jeżdżę po świecie, realizuje nowe pasje – mówi. - już nie boję się porażek, nie interesują mnie opinie innych. Starość też ma swoje dobre strony, tylko trzeba wreszcie o tym głośno mówić. I nie dać się tłamsić młodym, którzy uważają, że świat tylko do nich należy.