Partner: Logo KobietaXL.pl

Zmiana pracy jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń życiowych. Nie  jest wskazane, aby podejmować decyzję o zmianie pracy zbyt lekkomyślnie. Kiedyś natrafiłam na badania (skala stresu Holmesa i Rahe’a) wskazujące na to, iż poziom stresu związany ze zmianą pracy, jest porównywalny do stresu związanego z rozwodem, stratą bliskiej osoby, etc. Zmiana pracy jest jednak nieuchronna dla wielu z nas. Czasami wpisana jest ona w filozofię rozwoju kariery zawodowej, czasami wynika z czynników pozostających poza decyzją samego zainteresowanego/zainteresowanej, gdyż miejsca pracy non stop są likwidowane i non stop powstają. Na co należy zwrócić uwagę, przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy?

 Jeśli dojrzewa w Tobie myśl o zmianie pracy, jeśli dręczą Cię myśli, że się „nie rozwijam zawodowo”, że ktoś inny jest o wiele dalej w swoim życiu zawodowym niż ty, weź kartkę i długopis i stwórz strategię zmiany pracy.

Uwaga 1 – odpowiadanie na ogłoszenia na portalach internetowych jest tylko w 30% szansą na znalezienie miejsca, jakie poszukujesz. Czym dłuższe masz doświadczenie zawodowe, tym trudniej jest znaleźć pracę poprzez odpowiedź na ogłoszenie internetowe. Większość (ciekawych) miejsc pracy nie jest wcale publikowana. 

Uwaga  2 – nie łudź się, że zmiana pracy od razu wpłynie na poprawę twego zaangażowania lub satysfakcji, istotne jest wskazanie sobie przynajmniej 3 powodów, dla których rozważasz zmianę pracy.

Uwaga 3 – pamiętaj, aby w rozmowie o nową pracę zadawać pytania, które pomogą Ci przybliżyć odpowiedź na nurtujące Ciebie kwestie.

Uwaga 4 – ponadto, czy każda praca daje automatycznie szansę na postęp kariery i rozwój zawodowy oraz  zdobycie nowych/rozwinięcie kompetencji i wiedzy? Pewne jest jedno –

Uwaga 5 - każda zmiana pracy wzbogaca świadomość rynku pracy oraz poszerza tzw. networking. Praca w nowym środowisku determinuje w znacznym stopniu komfort osobisty oraz balans między życiem prywatnym a zawodowym. Proces rekrutacyjny wpływa także na świadomość, jaki bogaty w konkurencję jest rynek pracy. Zdarza się, że stajemy się bardzo wpatrzeni w przeszłość i nasze dokonania na rzecz danej firmy, w której wyrobiliśmy sobie markę przez wieloletnią oddaną pracę od najniższych stanowisk. Jednak w zderzeniu z potrzebami innej firmy, nasze dokonania oraz wiedza mogą nie być premiowane a wręcz mogą powodować opór przed zaoferowaniem miejsca pracy właśnie Tobie. Zanim przystąpisz do rozmowy rekrutacyjnej zastanów się, jak zaprezentować swoje atuty, tak aby mogła skorzystać z tego organizacja, która właśnie rekrutuje.

Uwaga 6 - Rekrutacja jest niczym innym jak znalezieniem idealnego rozwiązania dla rekrutującego i rekrutowanego. Czasami rekrutujący stosuje szereg dodatkowych narzędzi rekrutacyjnych, jak testy wiedzy, kompetencji do jak najbardziej precyzyjnego określenia stopnia dopasowania. Bywa, że czym bardziej trudny i długotrwały proces rekrutacji, tym przyjemniejsza praca dla przyszłego pracodawcy. Bywa jednak i tak, że odbyta „walka” o to miejsce pracy, okazuje się przegraną bitwą.

Uwaga 7 – szczególnie istotne jest także określenie chemii pomiędzy rekrutującym a kandydatem, jeśli ma to być w przyszłości osoba, dla której będziesz pracować. Zachęcam do zadawania wielu pytań w procesie rekrutacyjnym a nawet poznania niektórych członków zespołu, zanim zdecydujesz się na decyzję. Idealnie jest przeprowadzić wywiad na temat danego pracodawcy i osób na kluczowych stanowiskach, aby określić stopień dopasowania do roli/zespołu, etc.

Uwaga 8 – nie kieruj się czynnikiem finansowym. Ponoć większość z nas zmienia pracę z powodu chęci wyższych zarobków, jednak droga ta może być zgubna. Wygrana wojna a przegrana bitwa. Świadoma zmiana pracy to proces, w którym wskazane jest zachować pełną dyscyplinę w dążeniu do celu.

Magda Stawska, specjalistka HR, mentorka, twórczyni autorskiego programu dla kobiet StartupWoman

 

Tagi:

Magda Stawska ,  startupwoman ,  praca , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót